Să fim mai ordonate!


    Ordinea este cuvântul care intră zilnic în viețile noastre, fie că este vorba de locuință, școală, serviciu. Și trebuie să recunoaștem, nu este deloc ușor să fii o persoană organizată în tot ceea ce faci dar, desigur toți ne dorim asta și facem tot posibilul să avem ordine în fiecare cameră, dulăpior și sertar.

   Chiar dacă nu este simplu să fii organizat, este necesar să fii o persoană ordonată. Asta îți poate ajuta și stilul de viață. Eu încerc pe cât de mult posibil să îmi țin toate lucrușoarele în ordine. Ei bine, nu se întâmplă mereu așa.. de multe ori nu știu de unde să le iau și sfârșesc prin a căuta un lucru jumătate de zi.
    Astăzi m-am ocupat de organizarea accesoriilor și a fardurilor. De ceva timp tot caut ceva practic și ieftin care să ma ajute sa-mi organizez aceste lucruri.
    Problema brățărilor am rezolvat-o printr-un suport handmade,pentru că nu am vrut să dau prea mulți bani pe unul. Am și o postare despre el aici.  Mie îmi este util, brățările nu mai stau încurcate în toate locurile și îmi este mult mai ușor să le aleg pentru a completa o ținută.

În cazul colierelor nu a fost atât de ușor. Am încercat să improvizez un suport însă nu a ieșit așa cum am dorit și am renunțat la această idee.Neavând un loc special pentru ele, am vrut să cumpăr un suport dar era destul de mult, peste 50 lei, nu aveam de gând să dau atât așa că am renunțat și la el. Într-o zi, am mers în Kaufland și era un stand din acela pe mijloc cu preț unic. Cum mie îmi plac tare mult lucrurile găsite acolo,imediat m-am dus și am pus ochii pe o cutiuță care putea lua locul suportului meu de lanțuri. Mie îmi place mult, prima dată am zis că nu o să încapă colierele însă a costat 2,5 lei și o puteam folosi la depozitarea altor lucruri.
Îmi place că este transparentă și are capac.

Cerceii îi țin tot într-un loc improvizat. Urmează să îmi cumpăr și un suport special pentru ei dar până atunci, îi organizez pe niște cartonașe,multe de la alte perechi de cercei sau cartoane găurite simetric de mine. Pentru a nu-i împrăștia îi pun într-o cutie transparentă de la niște bomboane de ciocolată. 

Clamele și omiduțele, care tot timpul le rătăceam prin casă, acum le țin în niște coșulețe colorate în care au fost flori. Le-am cumpărat de 8 Martie și am scos ghivecele din ele. Îmi este foarte ușor cu ele, știu unde găsesc ce îmi trebuie de fiecare dată.

Pentru pensulele de machiaj, am găsit tot la Kaufland niște suporturi tare drăguțe. Pot fi folosite și pentru creioane,pixuri. 

În cazul fardurilor am găsit la Penny de această dată un set de 3 coșulețe în care îmi încap perfect! Coșulețele sunt colorate și drăguțe. Pentru că nu am multe farduri, mi-au ajuns două iar al treilea l-am folosit pentru ceasuri care înainte stăteau pe niște tuburi de carton colorat. Acum e mult mai ușor să le iau.

Și să nu uit de telefon! Am facut și pentru el un suport dintr-o carcasă de casetă. Nu contează dacă este carcasă mare sau mică,ambele de potrivesc. Trebuie doar să o deschideți și să o așezați ca în poză. O puteți și decora cu hârtie glasată autocolantă. Acesta nu este telefonul meu, eu mi-am făcut suportul dintr-o carcasă mică.

Sper să vă ajute ideile mele în organizarea lucrușoarelor!
Voi cum vă organizați accesoriile? Ce trucuri folosiți?
                                                                                     Pupici!

This entry was posted on marți, 12 august 2014 and is filed under ,,. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply