Hei girls, astăzi vorbim despre picioarele noastre :D. Toate ne dorim picioare fine și catifelate, mai ales pe timpul verii atunci când le expunem cel mai mult. Pentru asta o să vă povestesc despre scrubul cu ulei de măsline și zahăr. Nu îl folosesc de multă vreme, însă îmi plac tare mult rezultatele lui. Pentru a face scrubul, aveți nevoie de:
- ulei de măsline
-zahăr
- un bol și o lingură.
Acest scrub se poate folosi pe tot corpul, eu îl folosesc doar pe picioare. Puneți în bol 5 linguri de zahăr și 4 linguri de ulei de măsline. Compoziția rezultată este suficientă pentru picioare.
Zahărul din compoziție are efect abraziv,exfoliază pielea iar uleiul de măsline o lasă catifelată.
Eu îmi aplic scrubul în baie, în strat subțire și îl întind cu mâna. Puteți folosi o mănușă specială sau un burete, dacă aveți. Aplicarea propriu zisă poate fi dureroasă dacă apăsați prea tare pentru că zahărul este abraziv așa că trebuie să masați ușor pielea.
După aplicare așteptați câteva minute și clătiți cu dușul. Nu aplicați săpun sau gel de duș. Ștergeți pielea ușor și lăsați să intre în piele uleiul. Pielea va fi puțin uleioasă însă nu este problemă!
Este recomandat o dată pe săptămână sau mai rar. După epilare face minuni !
Voi ați mai folosit vreun scrub ?
Cum vi se pare acesta ?
Aștept răspunsurile voastre, vă pup!


