Uleiul de ricin, prietenul nostru!


   Astăzi o să vorbim despre uleiul de ricin. Cred că toată lumea l-a încercat măcar o dată! Eu îl folosesc de ceva timp, însă nu constant ci doar atunci când am nevoie.
 Bănuiesc că știți de multiplele lui utilizări și de cât de benefic este!

 Principala lui utilizare externă este pentru creșterea părului. Beneficiile oferite firului de păr sunt strălucirea,îngroșarea și desigur creșterea acestuia. În același timp ajută și scalpul uscat. Procedeul de aplicare al  uleiului este mai complicat și se curăță greu din păr. Se masează scalpul cu puțin ulei, se acoperă cu o bonetă sau un prosop apoi se lasă câteva ore sau chiar peste noapte înainte de a spăla părul foarte bine cu șampon.
  Eu nu îl folosesc pe păr deoarece se aplică greu însă îmi sare în ajutor atunci când vine vorba de gene,sprâncene și unghii. 

  Pentru gene îl folosesc aproape zilnic, îl aplic înainte de culcare iar a doua zi dimineața îndepărtez ce a mai rămas cu gelul de curățat de la Bioten. Pe sprâncene îl aplic doar atunci când este nevoie de pensat iar la unghii îl folosesc din când în când pentru întărire și creștere.
  Uleiul se mai poate folosi și pentru cearcăne, eu am încercat însă nu am mari probleme și nu am observat schimbări. Se aplică în strat subțire și se masează ușor cu degetele.
 Pentru a aplica uleiul de ricin folosesc o pensula de machiaj mică și o pensulă de la un rimel gol.

       După fiecare utilizare este indicat să spălăm pesulele pentru că se pune praful pe ele.
   Vreau să vă spun că văd îmbunătățiri de când îl folosesc și dacă nu ați încercat, vă sfătuiesc să o faceți ! Eu am cumpărat uleiul dintr-o farmacie și am dat aproximativ 6 lei pe el, dei prețul nu este un inconvenient.


          Voi ce experiențe aveți cu uleiul de ricin ?
        Aștept părerile voastre într-un comentariu, vă pup  


 

This entry was posted on joi, 24 iulie 2014 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply